SINERGIJA GRADA I DRŽAVE – UKLANJANJE KROŠNJA DRVEĆA I KLIMA UREĐAJA

Gradske vlasti su, u savršenom skladu s nacionalnim ekološkim smjernicama, odlučile poduzeti značajan korak u smanjenju emisija CO2 kroz ‘tree topping’ triju velikih platana na južnoj strani zgrade u Hebrangovoj ulici u Vinkovcima.

Ovaj potez, koji na prvi pogled može izazvati zabrinutost zbog gubitka hladovine, zapravo je vrlo promišljena mjera u kontekstu šire ekološke politike Grada i države. Naime, uklanjanje drveća ne samo da smanjuje emisije CO2 povezane s njihovim rastom i potrošnjom energije za održavanje zelenih površina, već je i u direktnoj korelaciji s nedavno uvedenom zabranom postavljanja klima uređaja na pročeljima zgrada, što je također rezultat zakonodavnih promjena na razini države.

Uklanjanjem klima uređaja, koji su tradicionalno veliki potrošači energije (ne u smislu pojedinačne jedinice, nego sveukupno) i izvori emisije CO2, država jasno pokazuje svoju predanost smanjenju ugljičnog otiska. Grad, s druge strane, smanjuje broj ogromnih stabala koja su, iako netko može pomisliti, korisna u smislu pružanja hlada, također bila odgovorna za značajnu potrošnju energije u održavanju zelenih površina i njihovu brigu. Na taj način, iako na prvi pogled čin smanjivanja velikih stabala može izgledati kontradiktorno, zapravo se radi o strateškom koraku prema smanjenju ukupne energetske potrošnje i emisija CO2, u potpunoj harmoniji s državnim mjerama.

Ovaj sinergijski pristup između Grada i države predstavlja učinkovitu koordinaciju ekoloških politika koje usmjereno djeluju na smanjenje emisija CO2 i poticanje energetske učinkovitosti.

Stanari koji sada uživaju u novonastalim uvjetima imaju priliku prilagoditi se suvremenim ekološkim standardima koji promoviraju održivost i energetsku neovisnost. Gubitak hladovine ispred zgrade ne treba promatrati kao nedostatak, već kao poticaj za inovativna rješenja u osobnoj i kolektivnoj prilagodbi na klimatske promjene.

Osim toga, smanjenje sjene omogućava zgradi da primi više prirodne svjetlosti, čime se smanjuje potreba za umjetnim osvjetljenjem u interijerima, što dodatno doprinosi uštedi energije. Nadalje, stanari se sada mogu usmjeriti prema pasivnim metodama regulacije temperature, kao što su poboljšana izolacija, korištenje termo-reflektirajućih materijala te prozračivanje prostora u skladu s optimalnim dnevnim i noćnim ciklusima.

Grad, u suradnji s državnim institucijama, nastavlja raditi na provođenju mjera koje osiguravaju da prijelaz na energetski učinkovitiji model života bude što ugodniji za građane.

U tom kontekstu, ovaj korak nije samo usklađen s ekološkim smjernicama, već i s vizijom modernog, održivog urbanog razvoja, u kojem svaka promjena donosi dugoročnu korist za zajednicu i okoliš.

Možda će vam se svidjeti...

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)